Plugins - Antispam Bee - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (88 entries)

note: translators: s=filter name
en: Uses output buffering instead of the %s filter.
pt: Utiliza o buffer de saída em vez do filtro %s.

en: Check complete site markup for comment forms
pt: Verificar todos os formulários de comentários do site

en: BBCode links are spam
pt: Ligações BBCode são spam

en: All spam reasons
pt: Todos os motivos de spam

en: Filter by spam reason
pt: Filtrar por motivo de spam

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Allowed %1$sISO country codes%2$s for this option.
pt: %1$sCódigos ISO dos países%2$s permitidos para esta opção.

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Denied %1$sISO country codes%2$s for this option.
pt: %1$sCódigos ISO dos países%2$s negados para esta opção.

en: Manually
pt: Manualmente

en: If checked, you will delete all data Antispam Bee creates, when uninstalling the plugin.
pt: Ao activar, todos os dados do Antispam Bee serão eliminados ao desinstalar o plugin.

en: Delete Antispam Bee data when uninstalling
pt: Eliminar dados do Antispam Bee ao desinstalar

en: Comment
pt: Comentário

en: Identical Post title and blog title
pt: Títulos idênticos do conteúdo e do site

note: Description of the plugin
en: Antispam plugin with a sophisticated toolset for effective day to day comment and trackback spam-fighting. Built with data protection and privacy in mind.
pt: Plugin anti-spam com um conjunto de ferramentas sofisticadas para combater eficazmente o spam de comentários e trackbacks no dia a dia. Criado a pensar na proteção de dados e na privacidade.

en: Block or allow comments from specific countries
pt: Bloquear ou permitir comentários de países específicos

note: translators: The number of spam comments Antispam Bee blocked so far.
en: %s Blocked | %s Blocked
pt[0]: %s bloqueados

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Italian
pt: Italiano

en: French
pt: Francês

en: English
pt: Inglês

en: German
pt: Alemão

en: Manual
pt: Documentação

en: FAQ
pt: Perguntas frequentes

en: https://wordpress.org/plugins/antispam-bee/#faq
pt: https://pt.wordpress.org/plugins/antispam-bee/#faq

en: No spam check for link notifications
pt: Não verificar spam para notificações de ligações

en: Generate statistics as a dashboard widget
pt: Gerar estatísticas num widget do painel

en: Various options
pt: Várias opções

en: Comments
pt: Comentários

en: Spam-Notification by email
pt: Notificação de spam por email

en: Language
pt: Idioma

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Detect and approve only the specified language. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
pt: Detectar e aprovar apenas o idioma especificado. Consulte a %1$snotificação de privacidade%2$s desta opção.

en: Allow comments only in certain language
pt: Apenas permitir comentários em determinados idiomas

en: e.g. BF, SG, YE
pt: Por exemplo: BF, SG, YE

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Filtering the requests depending on country. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
pt: Filtrar os pedidos em dependência do país. Consulte a %1$snotificação de privacidade%2$s desta opção.

en: Check for spam data on your own blog
pt: Verifica dados de spam no seu próprio site

en: Predefined and custom patterns by plugin hook
pt: Padrões pré-definidos e personalizados pelo hook do plugin

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag
en: Check if commenter has a Gravatar image. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
pt: Verifica se o comentador tem uma imagem Gravatar. Consulte a %1$snotificação de privacidade%2$s desta opção.

en: No review of already commented users
pt: Não rever utilizadores que já comentaram

en: Support
pt: Suporte

en: Donate
pt: Fazer donativo

en: Regular Expression
pt: Expressão regular

en: Comment Language
pt: Idioma do comentário

en: Country Check
pt: Verificação do país

en: Local DB Spam
pt: Base de dados local de spam

en: Fake IP
pt: IP falso

en: Empty Data
pt: Vazio

en: Comment time
pt: Hora actual

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Do not check trackbacks / pingbacks
pt: Não verificar trackbacks/pingbacks

en: Amount of identified spam comments
pt: Quantidade de comentários identificados como spam

en: Spam counter on the dashboard
pt: Contador de spam no painel

en: Daily updates of spam detection rate
pt: Actualizações diárias sobre a taxa de detecção de spam

en: More
pt: Mais

en: For multiple selections press Ctrl/CMD
pt: Para selecção múltipla prima Ctrl/CMD

en: Delete comments by spam reasons
pt: Eliminar comentários por motivos de spam

en: Other types of spam will be deleted immediately
pt: Outros tipos de spam serão eliminados de imediato

note: translators: %s is the select field.
en: Limit approval to %s
pt: Limitar aprovação a %s

en: Cleaning up the database from old entries
pt: Limpar a base de dados de registos antigos

note: translators: $s is an input field containing the number of days.
en: Delete existing spam after %s days
pt: Eliminar spam existente após %s dias

en: Spam reason as a table column in the spam overview
pt: Motivo do spam numa coluna da tabela da visão geral do spam

en: Do not save the spam reason
pt: Não guardar motivo do spam

en: Notify admins by e-mail about incoming spam
pt: Notificar os administradores por email sobre novo spam

en: Keep the spam in my blog.
pt: Manter o spam no meu site.

en: Mark as spam, do not delete
pt: Marcar como spam, não eliminar

en: Other antispam tools
pt: Outras ferramentas anti-spam

en: Advanced
pt: Avançado

en: Look in the local spam database
pt: Verificar na base de dados local de spam

en: Use regular expressions
pt: Usar expressões regulares

en: Review the comment contents for BBCode links
pt: Rever o conteúdo dos comentários para ligações BBCode

en: Not recommended when using page caching
pt: Não recomendado ao usar cache de páginas

en: Consider the comment time
pt: Considerar a hora do comentário

en: Trust commenters with a Gravatar
pt: Confiar em comentadores com um Gravatar

en: Trust approved commenters
pt: Confiar em comentadores aprovados

en: Filter in the execution order
pt: Filtrar pela ordem de execução

en: Antispam filter
pt: Filtro anti-spam

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Enganou-se?

en: Notify message by Antispam Bee
pt: Mensagem de notificação do Antispam Bee

en: Spam list
pt: Lista de spam

en: Approve it
pt: Aprovar

en: Delete it
pt: Eliminar

en: Trash it
pt: Mover para o lixo

en: Spam Reason
pt: Motivo do spam

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: New spam comment on your post
pt: Novo comentário de spam no seu artigo

en: Content removed by Antispam Bee
pt: Conteúdo removido pelo Antispam Bee

en: Comment marked as spam
pt: Comentário marcado como spam

en: No data available.
pt: Sem dados disponíveis.

en: Settings
pt: Opções
